• Čo robiť v prípade podozrenia alebo ochorenia COVID-19

•

V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii zák. zástupca informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok dieťa školu nenavštevuje.

Ak bolo dieťa v úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou (rodič, tréner a pod.) a ešte nemalo nariadené karanténu, odporúčame rodičom ponechať dieťa doma do výsledkov testu osoby, s ktorou bolo dieťa v úzkom kontakte.

Pozitívny výsledok Ag samotestu

V prípade, že škole bol oznámený pozitívny výsledok Ag samotestu, žiaci z triedy takéhoto žiaka môže naďalej navštevovať školu. Škola však pristúpi k zvýšeným hygienickoepidemiologickým opatreniam v škole, nad rámec opatrení, ktoré sú uvedené v časti Základné prevádzkové pokyny.

Škola: • zabezpečí častejšiu dezinfekciu dotykových plôch a spoločných priestorov školy, • zabezpečí nepremiešavanie žiakov z triedy, kde bol indikovaný pozitívny Ag samotest, so žiakmi z iných tried, • informuje rodiča o možnosti overenia pozitívneho výsledku Ag samotestu prostredníctvom webovej stránky korona.gov.sk , kde je možné sa prihlásiť na vyšetrenie Ag testom, ktorý je vykonaný v mobilnom odberovom mieste alebo PCR testom. Pri prihlasovaní sa na testovanie je potrebné zadať v časti Iné dôležité informácie, že sa prihlasuje na základe pozitívneho Ag samotestu.

• informuje rodiča o tom, že v prípade, že sa potvrdí pozitívny výsledok Ag samotestu, rodič to musí bezodkladne oznámiť škole. V prípade, že žiak bude mať potvrdený pozitívny výsledok PCR testom alebo Ag testom, ktorý bol vykonaný v mobilnom odberovom mieste, idú žiaci z triedy a zamestnanci, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym žiakom počas obdobia 2 dní pred jeho testovaním Ag 20 samotestom do karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény). Rodič o tejto skutočnosti bezodkladne informuje všeobecného lekára pre deti a dorast.

Osoby, u ktorých bolo potvrdené ochorenie COVID-19 idú do domácej izolácie. Domáca izolácia trvá po dobu 10 dní od dátumu vykonania PCR testu s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných troch dní tejto doby u tejto osoby nevyskytol ani jeden z klinických príznakov ochorenia COVID-19.

Osoby, ktoré boli označené ako úzke kontakty, idú do karantény (okrem výnimiek podľa aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR). Karanténu je možné ukončiť po 7 dňoch, pokiaľ výsledok PCR testu vykonaného najskôr v 5. deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou je negatívny a osoba nemá žiadne príznaky COVID-19. Inak karakténa trvá 10 dní.

Viac o karanténe a o izolácii pozitívnej osoby nájdete tu:

Vyhláška ÚVZ č. 252 o izolácii osôb pozitívnych na ochorenie COVID -19 a karanténe osôb v úzkom kontakte

Ospravedlnenie neprítomnosti žiaka na vyučovaní:

Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti  a dorast. Ak žiak chýba 1 až 5 vyučovacích dní, môže ho  aj zo zdrav. dôvodov ospravedlniť zák. zástupca.